

Fundacja „Możemy więcej” uzyskała dotację z Unii Europejskiej na realizację projektu pt.„Zrozumienie i wzmocnienie rodzin w kryzysie: Budowanie Zdrowych Relacji”.
Celem projektu jest udzielenie wsparcia psychologicznego rodzinom znajdującym się w kryzysie, w których jeden z członków rodziny, zwykle dziecko, zostało dotknięte kryzysem z powodu zaburzeń psychicznych z rozpoznaniem zaburzeń odżywiania, zaburzeń depresyjno-lękowych, zaburzeń osobowości, zaburzeń identyfikacji płciowej, zaburzeń ze spektrum autyzmu lub / i niepełnosprawnościami sprzężonymi.
Projekt objęty wnioskiem o dofinansowanie wpisuje się także w cel strategiczny 2 STRATEGII pt. Zbudowanie skutecznego i trwałego systemu świadczącego usługi społeczne dla osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. Jako jeden z kierunków działań dla realizacji Celu strategicznego 2 wskazano wsparcie rodziny i osób pełniących opiekę nad osobą potrzebującą wsparcia w codziennym funkcjonowaniu m. in. przez wsparcie psychologiczne dla rodzin i opiekunów nieformalnych.

Wsparcie udzielone zostanie 25 rodzinom (90 osób) w formie indywidualnych i rodzinnych sesji terapeutycznych, grupowych warsztatów kompetencyjnych oraz tworzenia grup wsparcia rodzin dla rodzin.
Z uwagi na potencjalne zagrożenie dyskryminacją uczestników projektu istotnym jego elementem będzie podjęcie działań przeciwdziałających dyskryminacji ze względu na problemy zdrowotne i psychiczne, seksualność, pochodzenie (w projekcie przewidziano także wsparcie dla rodzin z Ukrainy) lub niezamożność.
Projekt ukierunkowany będzie w pierwszej kolejności na udzielenie wsparcia rodzinom, które z przyczyn ekonomicznych nie byłyby w stanie skorzystać z fachowej pomocy psychologicznej na warunkach komercyjnych.Zadania projektowe realizowane będą przez 18 miesięcy w okresie od listopada 2024 r. do kwietnia2026 r. w Gliwicach i skierowane będą do mieszkańców woj. śląskiego. Trwałym rezultatem projektu będzie otwarcie Centrum Wsparcia Rodziny w Gliwicach, w ramach którego możliwa będzie kontynuacja pracy terapeutów z rodzinami zmagającymi się z kryzysami, jak również rozwój systemu wsparcia udzielanego rodzinom przez inne rodziny, które pokonały analogiczne kryzysy.
Wartość projektu: 181.518,75 zł
Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 172.442,81 zł
Regulamin uczestnictwa w projekcie zobacz tutaj.
#FunduszeEU #Fundusze Europejskie